Dá sa koronavírus poraziť? Vyrieši to znehybnenie krajiny? Kedy začneme chodiť na hokej? Aký postup je rozumný? Odpovedajú mladí vedci Miroslav Gašpárek a Michal Račko, ktorí sa podieľajú na vytváraní modelu šírenia Covid-19 na území Slovenska.
Pred infekčným oddelením na Kramároch sme najskôr zbadali hlúčik vojakov a policajtov za veľkým červeným nápisom Covid-19. Kúsok od nich na nás zamávali dve dobrovoľníčky zo združenia Equita. Zaviedli nás do prvého voľne dostupného odberového centra testovania koronavírusu v Bratislave.
Aké sú duchovné výzvy pandémie? Ako môže kresťan plnohodnotne prežívať Veľkonočné sviatky v čase karantény? Čo je pravým zmyslom Veľkého piatku a Bielej soboty?
Na Slovensku platí až do pondelkovej polnoci obmedzenie voľného pohybu. Okrem rómskych osád je v karanténe aj domov sociálnych služieb v Pezinku, kde bolo pozitívne testovaných na koronavírus 47 ľudí.
„S letnými dovolenkami ešte počkajme a nepodliehajme panike,“ hovorí Zdenka Záhumenská. Zakladateľka cestovateľského projektu Sí, Italy vymýšľa projekty, aby pandémia nepochovala jej sen, ktorý roky budovala.
Na Slovensku za stredu pribudlo 19 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Vyliečených je už 23 ľudí. Vláda sa na radu hlavného hygienika rozhodla uzatvoriť päť rómskych osád, v karanténe je 6000 Rómov.
Vyše päťsto ľudí sa prvý aprílový víkend zapojilo do celosvetového boja proti ochoreniu COVID-19. Počas podujatia „Hack the Crisis Slovakia“ tímy riešili výzvy, ktoré so sebou priniesla pandémia koronavírusu.
Robíme chyby pri zvládaní pandémie z nevedomosti? Ktoré opatrenia sú zbytočné a čo si o nich myslí bezpečnostný analytik? Môže nám pomôcť „blackout“? Aké riziká nám hrozia pri jeho vyhlásení? Ako nešíriť paniku a zostať racionálny? Kde sa môžu registrovať dobrovoľníci?