Antropológ, ktorý je takpovediac na stope vírusom. Od svojho výskumného pobytu v Ázii pozorne sleduje „globalizačné choroby“. Pandémie chrípok a koronavírusov svedčia o problematických vzťahoch medzi ľuďmi a zvieratami a vykresľujú obraz sveta, ktorý sa musí naučiť predchádzať nepredvídateľnej budúcnosti. Francúzsky antropológ Frédéric Keck.
Krajiny bojujú so šírením nového koronavírusu a ochorenia Covid-19 rôznymi stratégiami. Ešte sa nedá úplne zhodnotiť, ktoré sú dobré a ktoré zlé. Už teraz však vidieť príklady dobrej praxe: tie, kde zjavne „niečo“ funguje.
Omšu Kvetnej nedele, ktorou veriaci vstupujú do Veľkého týždňa, odslúžil pápež František za účasti obmedzeného počtu ľudí. V Bazilike sv. Petra sa na bohoslužbe zišlo niekoľko kňazov, malý spevácky zbor, pár rehoľných sestier a laikov, ktorí čítali zo Sv. písma.
Na Slovensko dorazil koronavírus zdanlivo v najhoršom možnom čase – keď sme jednu vládu už nemali a druhú ešte nemali. Napriek tomu sme začiatok krízy zvládli dobre. Marec priniesol dve skutočnosti rozhodujúce z hľadiska ďalšieho vývoja: Matovič má vládu a vláda má Matoviča.
Čím je vládca väčší autokrat, tým viac sa všetkých naokolo snaží presviedčať, že pod jeho vedením krajina koronakrízu zvláda. Spravidla je opak pravdou.
Na Slovensku pribudlo 47 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Pribudli aj ďalší pacienti, ktorí sa z ochorenia COVID-19 vyliečili. Aby sa nákaza ďalej nešírila, vláda schválila obmedzenie slobodu pohybu obyvateľov Slovenska počas veľkonočných sviatkov.
Čo všetko dnes vieme o novom koronavíruse? V čom je iný ako bežné chrípky? Postupuje svet rozumne? Ktorá krajina áno a ktorá nie? Dá sa vírus zničiť zastavením štátu? Ako zatiaľ obstálo Slovensko?
Časti pacientov môže pomôcť liek, ktorý sa používa proti ebole. Nepomôže však všetkým a je ho veľký nedostatok. Aké sú vyhliadky na liečbu choroby COVID-19? Odpovedá riaditeľ národného krízového klinického tímu pre Ministerstvo zdravotníctva SR Jozef Šuvada.
Deväť popredných európskych univerzitných nemocníc varuje, že za menej ako dva týždne nebudú mať základné lieky potrebné na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19. Súčasná pandémia je totiž nad ich sily, informovala agentúra AP.