Dodržiavajú sa karanténne opatrenia v rómskych osadách? Dajú sa efektívne vyplácať dávky v hmotnej núdzi bez hrozby nákazy? Pomáha terénna sociálna práca? Majú komunitní pracovníci dosť ochranných prostriedkov? Majú Rómovia v osadách prístup k ochranným hygienickým pomôckam? Existuje ústredný plán po vypuknutí pandémie v osadách?
Kde sú epicentrá koronavírusu? Ako sa darí Slovensku bojovať s pandémiou v porovnaní so zvyškom Európy? Aké sú najčastejšie symptómy? Aktuálny stav šírenia koronavírusu vo svete a na Slovensku v grafoch.
Karol Galek odpovedá na otázky o dopade koronavírusu na ekonomiku. V akej hospodárskej kondícii sme, čo našli na ministerstve a čo nová vláda plánuje urobiť v ekonomickej oblasti?
Ako zvládajú záchranári pandémiu koronavírusu? Pri akých príznakoch máme volať záchranku? Ako reagovať pri búšení srdca či neobvyklých príznakoch u seniorov? Hrozí nám v sanitke nákaza?
Prázdne ulice, vyľudnené námestia, opustené historické pamiatky. Tak momentálne vyzerá väčšina sveta. Pandémiou koronavírusu sú najviac postihnuté Spojené štáty, Taliansko a Španielsko. Vlády v desiatkach krajín prosia svojich obyvateľov, aby ostali doma.
Na Slovensku vykonali rekordný počet testov, takmer 1500. Nakazení nepribúdajú rýchlejším tempom. Premiér Igor Matovič povedal, že žiaci sa do letných prázdnin do škôl nevrátia. Oficiálne sa u nás vyliečilo už osem osôb.
Pandémia koronavírusu dala ľudstvu boľavú lekciu, ktorá nám podľa Boby Markovič Baluchovej pripomína, aby sme sa stíšili. „Musíme znovu objaviť význam slov solidarita, ľudskosť a sloboda,“ hovorí slovenská novinárka, ktorá aj s rodinou žije na druhom konci sveta.
Talianska vláda zvažuje predĺženie platnosti prísnych opatrení na spomalenie šírenia nového koronavírusu až do 18. apríla, oficiálne je v krajine viac ako 86-tisíc nakazených.
Slovenská vláda schválila balík opatrení, ktoré majú pomôcť firmám a podnikateľom preklenúť obdobie „koronovej krízy“. Na Slovensku je aktuálne potvrdených 314 prípadov nákazy koronavírusom, v sobotu bolo otestovaných 720 osôb. Situáciu sledujeme online.
Riaditeľ záchrannej služby IRS Ivo Baláži so skúsenosťami s epidémiami cholery, eboly a SARS je presvedčený, že hazardujeme s časom. Prečo si myslí, že ak neprijmeme razantné opatrenia tak smerujeme do záhuby? Môžu sa rúška a rukavice vyhadzovať do komunálneho odpadu alebo je tento odpad biologickým rizikom? Zopakuje sa u nás situácia v Taliansku a Španielsku? Čo si myslí o krokoch minulého a súčasného premiéra?