Čínsky premiér Li Kche-čchiang požiadal Európsku úniu o humanitárnu pomoc z dôvodu epidémie smrtiaceho koronavírusu. V Číne si už vyžiadal vyše 250 ľudských životov a nakazilo sa ním viac ako 10 000 osôb.
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v súvislosti s koronavírusom stav globálnej núdze. Situácia predstavuje stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného rozmeru.
Približne 7000 cestujúcich a členov posádky uviazlo vo štvrtok v talianskom prístave Civitavecchia na výletnej lodi, na ktorú uvalili karanténu vzhľadom na podozrenie, že dvaja z prítomných ľudí sú nakazení koronavírusom z Číny.
Nový koronavírus 2019-nCoV si v Číne vyžiadal už 170 obetí na životoch, pričom počet potvrdených prípadov nákazy sa v tejto krajine vyšplhal na viac než 7 700. S odvolaním sa na oficiálne štvrtkové vyhlásenie vlády v Pekingu o tom informovala agentúra AFP.
Najväčšia európska letecká spoločnosť ruší lety do a z Číny. Nasleduje tak svojho konkurenta British Airways, ktorý s týmto opatrením prišiel v skorších dnešných hodinách.
Z obavy pred vypuknutím vírusovej epidémie odložila Čína začiatok jarného semestra na všetkých školách a univerzitách v krajine a občanov vyzýva, aby odložili svoje cesty do zahraničia. V Číne si koronavírus vyžiadal už 106 obetí.
Preverí sa pripravenosť na letiskách či na dvoch hraničných prechodoch, ale aj nemocníc. Pellegrini to avizoval po pondelkovom zasadnutí krízového štábu na pôde rezortu zdravotníctva.
Koronavírus má v Číne podľa miestnych úradov zatiaľ osemdesiat obetí a minimálne tritisíc nakazených. Prvé prípady nákazy potvrdili už aj v Európe. Podozrenia na výskyt tohto ochorenia preverujú už aj vo Viedni a v Bratislave. Aké nám hrozí riziko?
Predseda vlády Peter Pellegrini zvolal na pondelok krízový štáb na Ministerstve zdravotníctva SR z dôvodu aktuálnej situácie šírenia koronavírusu. TASR o tom v nedeľu informoval tlačový odbor Úradu vlády SR.