Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.koronavírus
Koronavírus na Slovensku

prvý prípad nákazy na Slovensku zaznamenali úrady 6. marca u 52-ročného muža z Bratislavského kraja. Muž v zahraničí nebol, nakazil sa zrejme od jeho syna, ktorý sa vrátil z Benátok, no nemal žiadne symptómy ochorenia COVID-19. 

Nasledujúci deň bola nákaza preukázaná u manželky aj dotknutého syna, ktorý sa vrátil z Talianska. 

V nasledujúcich dňoch začali pribúdať nové prípady postupne po celom území Slovenska. 

Ženu, ktorá bola pozitívne testovaná na koronavírus a zomrela medzi obete nepočítame. Oficiálnou príčinou jej smrti bol napriek nákaze infarkt. 

Počty nakazených na Slovensku pribúdajú pomerne nepravidelne. Exponenciálny rast zatiaľ nevidno. Súvisí to zrejme s nízkym počtom testovaných, situácia sa môže v najbližších dňoch zmeniť.

Z údajov o počte testovaných a nakazených zároveň vyplýva pomerne malá korelácia medzi množstvom otestovaných a nakazených. Dni, keď sa spravilo viac testov automaticky nepriniesli viac nakazených. 

Absolútne to však neznamená, že netreba viac testovať. Na Slovensku sa v porovnaní s okolitými štátmi vykonáva oveľa menej testov. Vláda Igora Matoviča oznámila, že chce testovať desaťnásobne viac ľudí. 

Nový koronavírus sa v priebehu času šíri po celom Slovensku. Najviac prípadov je stále v Bratislave. Mapa sa dá prilližovať a po kliknutí na konkrétny bod zobrazuje počet nakazených ľudí v danom okrese. 

Všetky články a rozhovory o koronavíruse sú na stránke .týždňa z dôvodu verejného záujmu odomknuté. Snažíme sa tak prispieť k lepšej informovanosti a šíreniu overených správ. Podporiť nás môžete kúpou predplatného. Ďakujeme!

 

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.posledné
.neprehliadnite